fallback

Държавни интереси ще вдигат цената на петрола, прогнозира експерт

Пазарът ще се установи на около 55 долара за барел, смята енергийният специалист Васко Начев

11:30 | 14.12.16 г. 7

Шистовата революция създаде нов балансьор на пазара на нефт и това определено са САЩ. По никакъв начин те няма да влязат в договорка, а те са третата страна по добив след Русия и Саудитска Арабия. Сделката между Русия и Саудитска Арабия е част от пъзела, но третият основен играч по никакъв начин не участва. Затова сметката им може да не излезе съвсем точна.

Това коментира енергийният експерт Васко Начев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Той обясни, че двете страни са най-губещи от ниската цена на нефта вече втора година и на това се дължи тяхната договорка. Колкото и да имат противоречия, крещящата нужда от свежи постъпления в бюджетите и на двете държави предопредели и решенията на двете държави на последната среща на ОПЕК.

Енергийният специалист напомни, че бюджетът на Русия за тази година е правен при 60 долара за барел, на Саудитска Арабия – при 70 долара за барел, а средната годишна цена е 42 долара за барел.

Този недостиг е в основата на договореност, като основна роля за това е изиграла Москва. Не се знае дали Сирия е част от договорката, за да може Иран също да се съгласи, но всички страни са имали интерес цената на нефта да отиде нагоре, за да не загубят пазарен дял.

По думите му сега е времето на спекулантите, като фючърсите за февруари на сорт „Брент“ са над 57 долара за барел, но пазарът ще определи цената.

Той изрази очаквания петролът скоро да се стабилизира около 55 долара за барел.

Начев коментира и сделката за придобиването на 19,5% от "Роснефт" от Glencore и катарския държавен инвестиционен фонд, която ще бъда финализирана в края на седмицата. Експертът я определи като поредното доказателство, че руският бюджет се нуждае от свежи пари. Според него нефтеният бранш в Русия е силно отслабен в момента и има нужда от нови инвестиции.

Начев коментира и Парижкото споразумение и политиката на Тръмп.

"Парижкото споразумение няма правна обвързаност, но в същото време First Energy Plan на Тръмп казва ясно, че регулациите ще бъдат свалени до минимум, той залага изключително много на собствен добив, което ще рефлектира на световните пазари. Емисиите на САЩ падат най-драстично, без да участват в подобни споразумения", обясни експертът.

Вижте целия разговор във видеото:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:52 | 12.09.22 г.
fallback